Expedičná kamera 2012

29.11.2012 - 16:00 - 20:00
Festival cestovateľských a outdoorových filmov o dobrodružstve, divokej prírode, extrémnych športoch a zážitkoch. Jednotné vstupné bez predpredaja - celý program i akákoľvek jeho časť: 2 €

Srdečne Vás pozývame na filmový festival EXPEDIČNÁ KAMERA v Prievidzi!

Nie všetci hrdinovia expedičných filmov prežijú.
Nie každý pád skončí dobre.
Nie všetky vlny sa dajú prekonať.
Expedičná kamera je o skutočnom živote.

Filmový festival o dobrodružstve, divokej prírode, extrémnych športoch a zážitkoch je opäť na Slovensku. Expedičná kamera je prehliadka najlepších zahraničných outdoorových filmov uplynulej sezóny vo viac ako 40 slovenských mestách. To všetko by nebolo možné bez podpory sponzorov a partnerov a obzvlášť hlavného spoluorganizátora, ktorým je NATIONAL GEOGRAPHIC Česko.

Na všetkých návštevníkov festivalu čaká pásmo špičkových filmov o dobrodružných expedíciách, odvážnych horolezeckých výstupoch často až za hranicu ľudských možností, o putovaní po Číne i po stopách obávaného dobyvateľa Džingischána, o prekonaní 1200 km arktickej pustatiny plnej nástrah. Pre festival Expedičná kamera sme starostlivo vyberali to najlepšie, takže máte istotu, že uvidíte naozaj výborné filmy a na svoje si tak určite príde každý milovník outdooru.

Miestnym usporiadateľom je Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Festival Vám prinesie zaujímavé filmy a rozprávanie Stanislava Faklu z Prievidze o skalolezení v pohorí Atlas. Premietanie filmov bude prebiehať v polyfunkčnej sále Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi s kapacitou 100 miest, Záhradnícka 19.

V galérii Regionart si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu fotografov amatérov regiónu hornej Nitry Prizma 2012.

Príďte si užiť príjemné popoludnie a večer s vôňou diaľok a dobrodružstva!

Pred každým filmom sú zaradené reklamné spoty. Usporiadateľ upozorňuje na možné mierne časové posuny v priebehu premietania filmov.

Program:

1. blok:

16:00 ÚVOD - SLAJDY PARTNEROV FESTIVALU - DAGALICOWBOYS (15 minút)

DagaliCowboys - krátky snímok z divokej rieky nórskych riek. (Česká republika, produkcia, réžia a kamera: Vojta Hejtmánek a Petr Čivrný)

16:15 ČO SA STALO NA OSTROVE PAM (33 minút)

Vylezte s poľskou dvojicou na najvyšší pobrežný útes na svete. 1500 m vysoká kolmá stena v Grónsku! A jediná možnosť, ako sa k nej dostať, je na morskom kajaku pomedzi ľadové kryhy.
Ocenenie: MHFF - Hlavná kategória festivalu. (Poľsko, réžia: Eliza Kubarska)

16:48 COLD (CHLAD) (21 minút)

Cold, po slovensky "Chlad", je príbeh o unikátnom zimnom výstupe Coryho Richardsa a jeho partnerov, horolezcov svetovej špičky Simona Mora a Denisa Urubka na osemtisícovku Gasherbrum II. Uvidíte natáčanie vo veľmi náročných prírodných podmienkach, film plný zvratov a prekvapení. Film Cold vyhral hlavnú cenu Grand Prize na festivale BANFF! Tento film si žiadny milovník hôr nemôže nechať ujsť! (USA, réžia: Anson Fogel, Produkcia: Forge Motion Pictures)

17:09 NAJDLHŠIA CESTA (9 minút)

Koľko kilometrov sa dá prejsť po svojich v Číne? Viac ako meria Veľký čínsky múr? (Nemecko, réžia: Christoph Rehage The Longest Way)

17:18 VO VLČEJ KOŽI PO STOPÁCH DŽINGISCHÁNA (45 minút)

Na konskom chrbte putujte z Mongolska cez strednú Áziu až do Európy, rovnakou cestou, ktorou kedysi prechádzali bojové hordy najväčšieho dobyvateľa všetkých čias, Džingischána.
Ocenenie: MHFF - Najlepší cestopisný film. (Austrália, réžia: Tim Cope, produkcia: Richard Dennison, Tim Cope)

18:03 - 18:15 PRESTÁVKA (10 minút)

2. blok:

18:15 PREZENTÁCIA LEZENIA V POHORÍ ATLAS V SEVEROZÁPADNEJ AFRIKE V PODANÍ STANISLAVA FAKLU Z PRIEVIDZE (15 minút)

18:30 BOD, ODKIAĽ NIET NÁVRATU (29 minút)

Špičkoví horolezci sa vydávajú na nezlezený vrchol vo východnom Tibete. Nie každá expedícia sa však skončí úspešne. Nie vždy hrdinovia expedičných filmov prežijú... Pri tomto filme majú povolené plakať aj drsní horolezci. Ocenenie: MHFF - Zvláštna cena poroty (USA, Point of No Return, kamera a produkcia: Wade Johnson a Peter Mortimer)

19:00 OBETA GANÉŠOVI (17 minút)

Partia mladých horolezcov, ktorí sa lezením naozaj bavia, sa vydáva do Badami v Indii, aby tu otestovali svoje lezecké schopnosti. Ak chcete zažiť atmosféru strednej Indie na vlastnej koži, príďte si pozrieť úžasný príbeh o prvom výstupe na "Ganesh", 8b +, ktorý navyše skvelo dopĺňa výborná hudba. Ocenenie: MHFF - Najlepší horolezecký film. (Francúzsko, Les Dessous de Ganesh, réžia: Vladimir Cellier, Julien Nadiras)

19:18 BAFFIN BABES - BONUSOVÝ FILM (30 minút)

Najdlhšia lyžiarska, navyše čisto dámska expedícia: 1200 km cez arktickú pustatinu, pozdĺž ostrova Baffin. Nie je to práve prechádzka ružovou záhradou, pokiaľ vezmeme do úvahy 100 kilogramov nákladu na saniach, teploty okolo -40 stupňov a všade naokolo polárne medvede. Ocenenie: ShAFF 2011 - najlepší dobrodružný film (Nórsko, Kanada, réžia: Baffin Babes)

19: 48 ZÁVER

Hlavné menu