Film: Únos

16.11.2017 - 17:00 - 20:00
a diskusia s novinárkou a analytičkou Ľubou Lesnou, ktorá ako bývalá redaktorka Rádia Slobodná Európa aktívne sledovala prípad únosu Michala Kováča mladšieho a napísala o ňom aj knihu.

Pozývame Vás na premietanie a diskusiu s Ľubou Lesnou po filme.

Film Únos režisérky Mariany Čengel Solčanskej je inšpirovaný skutočnými udalosťami únosu prezidentovho syna.

Hosťom diskusie bude priamy účastník udalostí z 90-tych rokov, novinárka a spisovateľka Ľuba Lesná. Samotná diskusia začne o 18:45 a pozývame na ňu aj tých divákov, ktorí videli film Únos.

Dátum konania: 16. 11. 2017 (štvrtok) o 17:00
Miesto konania: Sála Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, Záhradnícka 19
Organizátori: OZ Berkat a RKC v Prievidzi
Vstupné: 4 € / 2 € študenti, dôchodcovia, ZŤP

 

O filme:

ÚNOS

Krajina pôvodu: Slovenská republika, rok výroby: 2017
Žáner: Dráma, 98 min.
Réžia: Mariana Čengel Solčanská
Jazyk: slovenský

Posledný deň prvého roku mladej slovenskej republiky sa chýli ku koncu. Všetci oslavujú. Kráľ podsvetia Efendi, aj Prezident. Iba Predseda nemá čo oslavovať. Prezident, ktorému on sám vyšliapal chodník k funkcii, odmietne vymenovať jeho šikovného Chalaniska za ministra. Prezident sa stane nepohodlným. Ako ho prinútiť počúvať, čo chce Predseda? Prezidentovho syna o niekoľko mesiacov neskôr za bieleho dňa organizovaná skupina zmláti a zavlečie do zahraničia. Mladý agent Tajnej služby Oskar, gniavený svedomím, sa prizná vyšetrovateľovi, že sa zavlečenia zúčastnil na príkaz svojich nadriadených. A mafia si počas únosu podala ruky s Tajnými, ktorým šéfuje Predsedov Chalanisko. Oskar sa v strachu o svoj život s pomocou kamaráta Roba ukryje a zdanlivo sa po ňom zľahne zem. Robovo auto o niekoľko mesiacov vybuchne a chlapec, jediný kontakt na Oskara, v ňom zhorí zaživa. Marta sa snaží domôcť spravodlivosti pre seba, pre mŕtveho, pre jeho mamu, pre svojho zavraždeného brata a pre nás všetkých, ktorí sme mlčanlivými svedkami udalostí, na ktoré nikdy nesmieme zabudnúť...(Continental)

Zdroj obsahu filmu: https://www.csfd.cz/film/464563-unos/prehled/

 

O hosťovi:

ĽUBA LESNÁ

Ľuba Lesná je novinárka, spisovateľka a dramatička. Napísala publicistickú knihu o kauzách spojených so Slovenskou informačnou službou v období mečiarizmu: Únos prezidentovho syna alebo Krátke dejiny tajnej služby (1997). V roku 1998 za ňu dostala Československú cenu Egona Erwina Kischa. V roku 2001 vyšlo pokračovanie knihy pod názvom Únos demokracie. Detektívny román Prípad medička (2004) sa týkal kauzy zavraždenia medičky Ľudmily Cervanovej, ku ktorému došlo v roku 1978. Napísala aj niekoľko hier. Rozhlasovú hru Krížovky pamäti (2007), jednoaktovku Nech žije spartakiáda (2009), ktorá bola súčasťou projektu osemnástich súčasných autorov Sarkofágy a bankomaty. Hru Téma Palach (2009) inscenoval banskobystrický súbor Divadlo v Záhrade. V roku 2007 dostala Cenu za odvahu - cenu mimovládnej organizácie Inštitút pre verejné otázky za občianske postoje a žurnalistickú prácu. V tom istom roku získala cenu Slovenského syndikátu novinárov (1. miesto) za investigatívny článok o prípade zavraždenia medičky Ľudmily Cervanovej Svedkovia prehovorili. O rok neskôr jej bola udelená cena Slovenského syndikátu novinárov (2. miesto) za reportáž o Hartmutovi Tautzovi, ktorého v roku 1988 na československo-rakúskej hranici zavraždili pohraničiarske psy.

Zdroj: http://www.martinus.sk/knihy/autor/Luba-Lesna/

Kontakt: Ivan Sýkora / OZ Berkat / www.berkat.sk / www.jedensvet.prievidza.net

Hlavné menu