Prievidzské HoryZonty

Iné akcie
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
14.5.2013 - 17:00 - 15.5.2013 - 20:00

PRIEVIDZSKÉ HORYZONTY
Srdečne Vás pozývame na projekciu outdoorových filmov!

Filmy – v hlavnej úlohe príroda, vôľa, odvaha, vytrvalosť, priateľstvo

Po prvý raz v Prievidzi predstavíme výberovú projekciu outdoorových filmov z minulých ročníkov festivalu dobrodružných filmov HoryZonty v Trenčíne. Nebude núdza o silné ľudské príbehy, počas dvoch dní čaká na divákov vyše päť hodín kvalitných dokumentov z outdoorového prostredia plných extrému, adrenalínu a dobrodružstva. Diváci môžu zhliadnuť 13 kvalitných filmov svetovej i domácej produkcie, zachytávajúcich výnimočné ľudské výkony, radosť z aktívneho pohybu, krásy prírody a životy ľudí v iných krajinách.

Miestnym usporiadateľom je Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Projekcia filmov je pod záštitou občianskeho združenia HoryZonty z Trenčína. Premietanie filmov bude prebiehať v sále Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi s kapacitou 100 miest, Záhradnícka 19.

V galérii Regionart pri RKC v Prievidzi si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu fotografií Svet očami Karola Benického.

Špeciálna ponuka pre školy - dopoludňajší program: premietanie vybraných titulov určené pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl v dopoludňajších blokoch.
Príďte zažiť príjemné popoludnie a večer s vôňou diaľok a dobrodružstva!

Dátum: 14. - 15. 5. 2013 (utorok - streda)
Čas: 17:00 – 20:00 h
Miesto: Sála Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, Záhradnícka 19
Kontakt: www.rkcpd.sk
Jednotné vstupné bez predpredaja – celý program i akákoľvek jeho časť: 2 €
Usporiadateľ upozorňuje na možné mierne časové posuny v priebehu premietania filmov.

14. máj 2013 17:00 – 20:00 h
• ÚVOD / SLAJD HORYZONTY
• VERÍM , ŽE DOKÁŽEM LIETAŤ – LET FRANCÚZOV / I BELIEVE I CAN FLY - FLIGHT OF THE FRENCHIES
Réžia: Sébastien Montaz-Rosset (Francúzsko, 2011) 41 min., slovenské titulky
Tancredo Melet a Julien Millot sú priekopníkmi "highliningu" - závratnej kombinácie lezenia, slacklinu a chôdze po lane. Film je fascinujúcou cestou do neznáma. Kamaráti skúmajú nielen hranice možností slacklinu a voľného lietania, ale aj hranice svojho priateľstva, keď svojej vášni dávajú úplne iný rozmer. Cez francúzsky kaňon Verdon, parížske mrakodrapy
až k úžasným útesom a fjordom Nórska sa uskutočňuje ich sen o úplnej slobode – slobode lietania.

• HĽADANIE BOHA RIEKY 2 / SEARCHING FOR THE RIVER GOD 2
Réžia: Mike Hamel a Olaf Obsommer (Nemecko, 2012) 26 min., slovenské titulky
23-ročný novozélandský extrémny kajakár Sam Sutton a renomovaný nemecký kajakársky filmár Olaf Obsommer sa vrátili z kajakárskej expedície po celom svete. Po dobu jedného roka títo dvaja extrémni vodáci a ich priaznivci z tímu Adidas Sickline hľadali tie najveľkolepejšie pereje na planéte – alebo ako kajakári zvyknú povedať – hľadali Boha rieky. Ich namáhavá cesta ich zaviedla do vzdialeného ruského pohoria Altaj v srdci Sibíri, na Island a do Chiapasu v južnom Mexiku. Tu konečne nachádzajú skutočného Boha rieky.

• STOLIČKA SLOBODY / THE FREEDOM CHAIR
Réžia: Mike Douglas (Kanada, 2011) 15 min., slovenské titulky
Josh Dueck bol ctižiadostivým profi lyžiarom a trénerom, až kým mu v roku 2004 nehoda
na lyžiach nezmenila život. Napriek jeho návratu na svahy a úspechom v svetovom závodnom lyžovaní (stáva sa paraolympijským medailistom v mono ski), stále nie je spokojný. Joshovým snom je freeridové lyžovanie na najstrmších a najdivokejších kopcoch sveta...

• PRIEMYSELNÉ REVOLÚCIE / INDUSTRIAL REVOLUTIONS
Réžia: Stu Thomson (Veľká Británia, 2011) 5 min.
Škótska trialová hviezda Danny Macascill testuje svoje famózne bajkové zručnosti v starých priemyselných objektoch a rozpadávajúcich sa továrenských budovách.
Spoločne s Dannym, ktorý už nakrútil niekoľko legendárnych videí v mestách a na škótskej vysočine, sa režisér a kameraman Stu Thomson rozhodol vsadiť na kombináciu prírody škótskeho vidieka a starej opustenej továrne železiarne. Vzhľadom k tomu, že z pohľadu jazdca nie je nič vhodnejšie ako chátrajúce objekty priemyslu (vrátane starých a hrdzavých vozňov vlakov), bolo práve toto miesto pre Dannyho tým najlepším ihriskom!
Výsledok ich práce? Fantastický - veľa zábavy a veľa veľkolepých trikov.

• 10 MINÚTOVÁ PRESTÁVKA

• SLAJD HORYZONTY

• ZABIJÁCKA KRÁSA / KILLING BEAUTY
Réžia: Rasťo Hatiar (Slovenská republika, 2012) 18 min.
K2 bola dlho nepomenovaným vrcholom. Je v horách taká schovaná, že o nej prví objavitelia ani nevedeli. Jediná cesta k tejto hore je pešo po jednom z najdlhších ľadovcov sveta Baltoro. Vlastne, existuje ešte jedna cesta, ale zatiaľ sa po nej nikto neodvážil. Až teraz...
Čech Dalibor Carbol a Slovák Juraj Kleja bez kyslíkových prístrojov a bez akejkoľvek ďalšej podpory ako prví na svete doleteli na bezmotorových padákoch až ku hore K2 a dosiahli
pri tom výšku 7045 m.

• STRÁŽCA DIVOČINY
Réžia: Róbert Rajchl, Erik Baláž (Slovenská republika, 2010) 53 min.
Prírodopisný film, ktorý približuje ohrozenú krásu Vysokých Tatier. Prináša neskreslený obraz divokých zvierat, hlbokých pralesov a magickej divočiny v Tichej doline.

15. máj 2013 17:00 – 20:00 h
• ÚVOD / SLAJD HORYZONTY

• SKATEISTAN
Réžia: Orlando von Einsiedel (Veľká Británia, 2010) 9 min., slovenské titulky
„Ľudia sa pozerajú na naše topánky a skateboardy divným spôsobom Myslia si, že sú ku skateboardom pripevnené pomocou nejakého magnetického poľa“ hovorí 17-ročný Afghani Murza, mladý tínedžer z Kábulu, ktorý našiel svoju oázu na mieste nazývanom Skateistan.
Film Skateistan ukazuje ako fyzická aktivita, akou je skejtovanie, môže pomôcť odstrániť bariéry medzi chlapcami a dievčatami a posilniť deti vo viere v ich schopnosť vytvoriť si pozitívne myslenie aj v ich bombami ničenej krajine.

• TO JE MOJA ZIMA / THIS IS MY WINTER
Réžia: Quido Perrini (Francúzsko, 2011) 28 min., slovenské titulky
Profi snowboardista Xavier de le Rue a tím priateľov a filmárov, vrátane Guida Perrina, Andrasa Franssona a Mathieua Crepela, vyrazili natočiť film, ktorý mal obstáť v záplave ďalších filmov o zimných športoch. Čaká ich však teplejšie počasie, ktoré spôsobilo jednu z najhorších zimných sezón v Európe za posledné roky - miesto perfektného horského snehu, ideálneho na to, aby vynikli Xavierove schopnosti, rýchlosť a štýl - obrovské zľadovatené polia. Dosiahnuť to, čo tím potrebuje, je tak naozaj veľmi riskantné...
This Is My Winter nie je iba o snowboardingu. Ponúka aj náhľad na to, koľko úsilia, šťastia a odhodlania stojí natočiť skvelý zimný film. Nielen skvelé zábery, vynikajúce výkony, ale aj rozhovory s členmi tímu inšpirovanými Xavierovými famóznymi schopnosťami na snehu a ľade, robia z tohto kúska naozaj veľký horský film.

• WAY BACK HOME / CESTA DOMOV
Réžia: Dave Sowerby (Veľká Británia, 2010) 8 min.
Klip majstrovského bikera Dannyho MacAskilla zachytáva cestu z Edinburgu do jeho rodného mesta Dunvegan na ostrove the Isle of Skye. Dych vyrážajúce zručnosti a úžasné kúsky
v exhibícii biketrialu na výlete na akom ste ešte neboli.

• DIVOKÉ RIEKY NÓRSKA
Réžia: Peter Csonka (Slovenská republika, 2011) 8 min.
Nórsko patrí k najkrajším oblastiam pre extrémne kajakovanie. Po úspešných majstrovstvách sveta sme sa s Ninou Halašovou, ktorá sa samozrejme ako druhý kameraman podieľala na vzniku filmu, rozhodli pre oddych v krásnom Nórsku. Stretli sme sa s ďalšími slovenskými kajakármi - Palom a Tomášom Andrassyovcami, Petrom Scherfelom a Matejom Fabiánkom a čo najlepšie zdokumentovali naše pôsobenie.

• VOĽNÝ PÁD / FREE FALL
Réžia: Guillaume Néry (Francúzsko, 2010) 5 min.
Toto video je fikciou a umeleckým projektom, ukazujúci iný prístup k filmovaniu freedivingu. Vyjadruje silu základných prvkov voda – vzduch - zem a pocit slobody, harmónie a bádania. Všetky zábery, robené Juliou Gautier, boli na nádych.

• 10 MINÚTOVÁ PRESTÁVKA

• SLAJD HORYZONTY
• MOUNT ST. ELIAS
Réžia: Gerald Salmina (Rakúsko, 2009) 90 min.
Rakúski skialpinisti Axel Naglich a Peter Ressmann spolu s americkým lyžiarom Jonom Jonhstonom stoja pred úchvatnou výzvou. Vedia, že bez spolupráce nemajú šancu prežiť. Film, ktorý konečne ukazuje, prečo hory spájajú smrteľné nebezpečenstvo a šialenú radosť.

• MADE IN ICELAND
Réžia: Róbert Bonko (Slovensko, 2012) 11 min.
Film ukazuje rôznorodosť islandskej krajiny, ľadovce, termálne pramene, sopky, lávové polia a mohutné vodopády, to celé spojené s príjemnou hudbou islandského hudobníka Sigura Rósa.

Odporúčané akcie