Zimné slávnosti Hornonitria

24.02.2018 - 15:00 - 09.03.2018 - 15:00
Fašiangy sú už v plnom prúde, a tak nesmú chýbať ani naše Zimné slávnosti Hornonitria, ktoré pozostávajú zo 6 festivalov v obciach pravnianskej doliny - výstava prác Rastislava Haronika, Zimné slávnosti folklóru, Deň detského folklóru, Pamätnica Jozefa Strečanského, Súzvuky, Majstri pravnianskej doliny, Pašiové hry a spevy.

Zimné slávnosti Hornonitria

Termín: 3. 2. – 9. 3. 2018

          Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, OZ Hornonitrie, obce pravnianskej doliny a folklórna skupina Lubená z Poluvsia pripravili už tradičný cyklus podujatí venovaný ľudovej kultúre pod názvom Zimné slávnosti Hornonitria. Ich 15. ročník sa uskutoční vo fašiangovom i pôstnom období od 3. 2. do 9. 3. 2018. Návštevníci sa v rámci slávností môžu tešiť na všetky podujatia tak ako si na ne zvykli, v tomto roku však  pribudne aj jedna novinka – inscenované pásmo pašiových hier umiestnené do Kostola vo Chvojnici.        

          Cieľom tohto ojedinelého projektu, ktorý spája do jedného celku sedem tematicky príbuzných podujatí, je nielen doplnenie ponuky kvalitnej kultúry pre obyvateľov a návštevníkov obcí pravnianskej doliny, ale i mapovanie, zachovávanie a šírenie ľudovej kultúry, ako nášho cenného dedičstva po predkoch.

          Otvorenie Zimných slávností sa bude konať 3. 2. 2018 o 15:00 h v obradnej miestnosti Obecného úradu v Nitrianskom Pravne. Jeho súčasťou bude vernisáž výstavy autorských diel i zbierkových predmetov keramikára a zberateľa Rastislava Haronika. Ešte v ten istý deň sa v Dome kultúry v Pravenci o 18.00 h zídu na 27. Zimných slávnostiach folklóru folklórne kolektívy z hornej Nitry, aby opäť ožili fašiangové zvyky, prekáračky a piesne. Po hlavnom programe sa budú folkloristi i návštevníci môcť zabaviť pri ľudovej muzike a nebude chýbať súťaž fašiangových masiek.

          Počas ďalšieho víkendu, 11. 2. 2018 o 15:00 h bude nedeľné popoludnie v Nedožeroch-Brezanoch patriť deťom na podujatí Deň detského folklóru. V programoch plných veselých piesní a hier vystúpia detské folklórne súbory z obcí pravnianskej doliny a hosť – známy a úspešný detský folklórny súbor Kornička z Trenčína, finalista súťaže Zem spieva.

          Na významného folkloristu hornej Nitry si zaspomíname na Pamätnici Jozefa Strečanského 17. 2. 2018 o 15:00 h v Dome kultúry v Poluvsí. Súčasťou Pamätnice je i súťaž neprofesionálnych interpretov ľudovej piesne. Svojím spevom príde návštevníkov potešiť Ženská spevácka skupina folklórneho súboru Marína zo Zvolena a Seniorský folklórny súbor Burinka z Bratislavy.

          Súzvuky – tak znie názov podujatia, ktoré je venované speváckym skupinám spolkov Karpatských Nemcov, ktoré pôsobia na území pravnianskej doliny a ich hosťom. Toto podujatie sa uskutoční 24. 2. 2018 o 15:00 h v Dome kultúry v Malinovej.

          Predposledným podujatím Zimných slávností bude stretnutie Majstrov remeselníkov pravnianskej doliny v Dome kultúry v Kľačne 3. 3. 2018 o 15:00 h.

          Keďže záver Zimných slávností Hornonitria sa uskutoční už v pôstnom období, organizátori do neho doplnili ešte jedno podujatie, ktorým chcú rozšíriť nielen počet, ale i škálu prezentovaných ľudových zvykov. V piatok 9. 3. 2018 o 17:00 h v Kostole Povýšenia sv. Kríža vo Chvojnici budú môcť diváci zažiť inscenované hudobno-dramatické pásmo Pašiových hier a spevov, tak ako ich kedysi hrávali naši predkovia ako výraz ich hlbokej viery i vlastnej tvorivosti.

           Ponuka 15. ročníka Zimných slávností Hornonitria je mimoriadne bohatá a záleží už len na vás, či si nájdete voľný čas a navštívite tento jedinečný putovný sviatok ľudovej kultúry na hornej Nitre.

 

Bibiána Krpelanová

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

 

          Vstup na všetky podujatia je voľný.

          Projekt sa koná pod záštitou starostov obcí pravnianskej doliny.

          Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia.

          Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Kontakt: www.rkcpd.sk

Hlavné menu