Fero Király - elektrický organ. Jakub Píšek - live video

13.04.2018 - 18:00
Odporúčame jedinečnú kombináciu hudobného a výtvarného minimalizmu v najvyššej kvalite. V galérii grafiky v tomto štýle, v sále hudba Philipa Glassa.

Fero Király po návrate z newyorského turné so súborom Cluster Ensemble znova koncertuje na Slovensku. Hrá dve raritné skladby Philipa Glassa, ktoré až do tohtoročnej premiéry v Bratislave neboli nikdy uvedené na Slovensku a málo sa hrávajú aj v zahraničí.

Skladby Dance No. 2 a No. 4 zložil Philip Glass pre sólový elektrický organ. Obe vznikli koncom 70. rokov. Sú medzi poslednými dielami, v ktorých Glass pracuje s repetitívnym zvukom s minimom melódií charakteristickým pre jeho ranú tvorbu.

 

Obe majú približne 20 minút a hrajú sa vo vysokom tempe. V skladbách cítiť estetiku, s ktorou dnes pracuje klubová elektronická hudba, čo evokuje aj sprievodná videoprojekcia. Tú pripraví Jakub Pišek alias VJ Kubriel.

 

Fero Király sa ranej tvorbe Philipa Glassa venuje už štyri roky. Mnohé z dostupných diel z tohto skladateľovho priekopníckeho obdobia na Slovensku aj premiéroval.

Hlavné menu