Foto a video: Hrádok v okrese Prievidza je po Tatrách druhou najväčšou lezeckou oblasťou na Slovensku

3.8.2020
Foto a video: Hrádok v okrese Prievidza je po Tatrách druhou najväčšou lezeckou oblasťou na Slovensku
Skala Hrádok lezecká oblasť

K Hrádku v okrese Prievidza sa skalolezci dostanú viacerými cestami,  využiť môžu trasu od Kamenca pod Vtáčnikom či Bystričian, do ktorých  katastra patrí.

Skalná oblasť až so 100 metrov vysokou andezitovou stenou v pohorí  Vtáčnik v Bystričianskej doline, ktorú označujú ako lezeckú lokalitu  Hrádok, láka miestnych skalolezcov už desaťročia. Je najvyššou  andezitovou stenou na Slovensku a po Tatrách druhou najväčšou lezeckou  oblasťou u nás.

K Hrádku v okrese Prievidza sa skalolezci dostanú viacerými cestami,  využiť môžu trasu od Kamenca pod Vtáčnikom či Bystričian, do ktorých  katastra patrí. Pri menšej túre k stene môžu stretnúť i ultramaratónca  Štefana Karaka zo Zemianskych Kostolian, ktorý tam pravidelne trénuje.

Foto: @fotorichtarech (Michal Richtarech Photography)

Pri výstupe na vrchol, na ktorom sa pred storočiami rozprestieralo  pohanské hradisko, môžu lezci využiť približne 80 trás s rôznou  náročnosťou. Po dosiahnutí vrcholu steny sa im naskytne pohľad do  Bystričianskej doliny. "Bystričianska dolina patrí medzi jedny z  najkrajších dolín v pohorí Vtáčnik aj v širšom okolí. Lezecká lokalita  Hrádok je výnimočná tým, že sa tu nachádzajú rôzne typy náročnosti pre  lezcov, ale taktiež je tu široká rozmanitosť prírody, keďže toto územie  patrí do Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a je súčasťou chráneného  územia Natura 2000," vyzdvihol starosta Bystričian Filip Lukáč.

Liezť sa v Hrádku podľa neho začalo už dávnejšie, napríklad Alpin klub  Prievidza tam začal vyvíjať svoju činnosť organizovane už v roku 1972,  čo je už skoro 50 rokov. Niektoré trasy na Hrádku a okolí má prelezené i  samotný starosta.

"Kataster obce Bystričany má rozlohu takmer 37 štvorcových  kilometrov, takže v našej obci je veľké množstvo využitia, čo sa týka  prírody a krajiny, zákutí, kde sa dá vyžiť. Ja sa tiež vo svojom voľnom  čase chodím odreagovať do tohto územia, keďže je tu príjemne, ticho a  som vyznávač týchto športov, ako je lezenie a turistika. Pre mňa je to  príjemné prostredie, kde tráviť čas a vyčistiť si hlavu," dodal.  

Sto metrov vysokú andezitovú stenu si prišiel už po niekoľký raz  vyskúšať i skalolezec Michal Richtárech z Trenčianskej Teplej, ktorý je i  členom Slovenského horolezeckého spolku JAMES. "Som tu tretíkrát a  liezlo sa dobre. Je trochu teplo, skôr by som povedal, že skala je  vhodná na jar, jeseň, lebo je otočená na slnko, a ešte aj tmavá. Človek  sa trochu vypotí v lete," zhodnotil Richtárech. Kým naposledy tam  podľa svojich slov liezol na takzvanom top rope, čím sa človek tak  nebojí, keďže má lano nad sebou, teraz išiel sám a o to to bolo pre neho  náročnejšie. "Povedal by som, že je to ťažšia oblasť, taká poctivá.  Skôr pre skúsenejších lezcov, ale je super. Je to určite dobrá príprava  na Tatry," uzavrel.


Ďalšie správy