Quantcast

Mikas: Ak sa situácia nezmení, mohli by sa terasy a v určitých prípadoch aj interiéry gastropodnikov otvoriť o týždeň či dva

19.4.2021
Mikas: Ak sa situácia nezmení, mohli by sa terasy a v určitých prípadoch aj interiéry gastropodnikov otvoriť o týždeň či dva

Ani Veľká noc a zvýšená mobilita  nezmenili zlepšujúci sa epidemický trend a Slovensko môže uvažovať nad  uvoľňovaním opatrení. V pondelok (19. 4.) to v Rádiu Expres uviedol  hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Zlepšujúci sa trend  zaznamenávame niekoľko týždňov aj čo sa týka novodiagnostikovaných  prípadov. Klesá počet hospitalizácií aj prípadov na JIS a pľúcnej  ventilácii. Klesá aj počet úmrtí,“ pripomenul šéf Úradu verejného  zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že na definitívny záver o dosahoch Veľkej  noci by počkal ešte niekoľko dní, situácia je ale podľa neho priaznivá.

Na otázku, prečo niektoré prevádzky ostávajú naďalej zatvorené, Mikas odpovedal, že sa nedá otvoriť všetko naraz. „Epidemické riziko by sme zvýšili. Otvárame postupne, aby nám čísla nevyskočili tak, že by sme s tým mali veľké problémy,“ podotkol.

čítajte tiež:

Od pondelka sa otvoria terasy aj posilňovne. Zákaz vychádzania bude platiť minimálne do budúceho týždňa

Konzílium  odborníkov a vláda by podľa neho mali tento týždeň riešiť otázku  potenciálneho otvárania terás i vnútorného sedenia v reštauráciách a  gastroprevádzkach. Ak sa situácia výrazne nezhorší a Slovensko sa  „prepne“ do červenej fázy, mohli by umožniť ich otvorenie o týždeň či  dva za určitých podmienok. Šéf hygienikov hovorí o dvojmetrovom  rozostupe stolov či povinnej dezinfekcii. „Uvoľňovaním, ktoré prišlo  dnes, sme opäť zvýšili mobilitu. Z odborného hľadiska by bolo potrebné  počkať dva týždne na následky uvoľňovania. Chápem ale spoločenskú  nervozitu a objednávku či argumenty prevádzkovateľov,“ vyjadril sa Mikas.

Hlavný  hygienik diskutoval s konzíliom odborníkov aj o úpravách nákupných  hodín pre seniorov. Tí majú naďalej vyhradený nákupný čas od 09.00 h do  11.00 h od pondelka do piatku. „Odborníci vidia veľký zmysel v ich  ponechaní, keďže sme pootvárali iné prevádzky. Ak sa bude situácia  vyvíjať priaznivo, o dva týždne či mesiac by sme mohli diskutovať  o skrátení tohto času na hodinu alebo aj celkovom zrušení,“ priblížil.

Ďalšie správy