Quantcast

Vyšehrad neďaleko Prievidze láka lokálnych milovníkov histórie už viac ako 100 rokov

1.8.2020
Vyšehrad neďaleko Prievidze láka lokálnych milovníkov histórie už viac ako 100 rokov

Hradisko na Vyšehrade má dlhú históriu. Začala sa písať v neskorej dobe  bronzovej, keď tam stálo hradisko ľudu lužických popolnicových polí.

Predovšetkým svojou bohatou históriou je známy Vyšehrad v pohorí Žiar.  Vďaka jeho strategickej polohe na rozhraní Horného Ponitria a Turca  mohli ľudia kontrolovať dôležitú obchodnú trasu, takzvanú jantárovú  cestu. Kedysi sa na ňom nachádzalo hradisko. Vrcholovú časť Vyšehradu  vyhlásili za národnú prírodnú rezerváciu, lokalitou vedie i náučný  chodník venovaný histórii, archeológii či prírodným pomerom.

Archeologická lokalita Vyšehrad láka už viac ako 100 rokov lokálnych  milovníkov histórie. Dôvodom je nepochybne dominantný vzhľad samotného  kopca Vyšehrad, ktorý je viditeľný takmer z celého južného Turca a  Horného Ponitria, a, samozrejme, jeho názov, ktorý indikoval prítomnosť  významného hradu, načrtol archeológ Milan Horňák. "Z môjho pohľadu je  Vyšehrad výnimočný predovšetkým azda najlepšie na západnom a severnom  Slovensku zachovalou kultúrnou stredovekou krajinou, v ktorej sú veľmi  dobre rozpoznateľné terasy, opevnenie, úvozová cesta a, samozrejme,  sakrálny stredoveký komplex, ktorý už štvrtým rokom skúmame," doplnil Horňák.


Hradisko na Vyšehrade má dlhú históriu. Začala sa písať v neskorej dobe  bronzovej, keď tam stálo hradisko ľudu lužických popolnicových polí.  Neskoršie, v prvom storočí pred naším letopočtom, tam existovalo  hradisko púchovskej kultúry, ktorá bola pod veľkým vplyvom keltskej  civilizácie. "Hradisko sa často spomína v súvislosti s veľkomoravským  osídlením, avšak pre toto obdobie, ako ukazujú nové výsledky, máme iba  torzovité nálezy. Všetko ukazuje, že pravdepodobne nezohrávalo v čase  Veľkej Moravy a v období po jej rozpade významnú úlohu. To sa však  radikálne mení v 12. a 13. storočí, keď tu bol vybudovaný drevozemný  hrad patriaci rodu Diviackovcov, ktorí tu postavili aj kostol zasvätený  Panne Márii," priblížil Horňák.

Na Vyšehrade sa podľa neho uskutočnilo viacero výskumov, azda  najvýznamnejší bol v 70. rokoch 20. storočia pod vedením archeologičky  Marty Remiašovej, práve jej výskumy potvrdili vrcholno-stredoveké  osídlenie. "Z novších výskumov spomeniem ten náš, v rámci neho sa nám  podarilo identifikovať priestor mýtnice, ktorá sa spomína v písomných  prameňoch v roku 1183, a taktiež sa nám podarilo čiastočne preskúmať  spomínaný kostol Panny Márie," ozrejmil archeológ.


Turisti aj dnes môžu v lokalite vidieť prvky z minulých storočí. "Krásne  viditeľné sú zvyšky kostola, ktorý sa nachádza pod hradiskom. Na  samotnom hradisku sú zase pekne viditeľné stopy opevnenia," spresnil Horňák. Vyšehrad a jeho okolie podľa neho naďalej odborníci skúmajú. "Vyšehrad  sa nám darí skúmať v rámci letnej školy archeológie financovanej z  dotačného programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR a vďaka  spolupráci s obcami Jasenovo a Nitrianske Pravno," dodal.

K Vyšehradu sa turisti dostanú z viacerých strán, využiť môžu trasu z  Jasenova (okres Turčianske Teplice) či Nitrianskeho Pravna (okres  Prievidza), časti Solka alebo tú v blízkosti štátnej cesty za časťou  Vyšehradné.

Foto: planetslovakia.sk

Ďalšie správy