Dávny závan domova

14.07.2014 - 09:00 - 28.08.2014 - 17:00
Výstava starých rodinných pamiatok z prvej polovice 20. storočia od členov Denného centra Necpaly. Vstup voľný

Dávny závan domova

Mnohí z nás sa radi obklopujeme starými predmetmi, lebo nám pripomínajú blízkych, alebo si na nich uchovávame spomienky vo svojich „srdciach“. Máme nielen materiálnu pamiatku, ale aj časť histórie a príbehy ľudí - ich životné cesty prepojené osudom, príležitosťami a okolnosťami vtedajšej doby. V nejednej rodine sa predmety po predkoch dedia už po niekoľko generácií a súčasní majitelia by ich nepredali, lebo nesú v sebe „svedectvo“ ich rodiny. Tieto staré predmety sú odrazom doby, v ktorej vznikali, ukážkou techniky, akou boli zhotovené, v neposlednom rade aj ukážkou módy, dizajnu a materiálu predmetov meniacich sa časom. Dodnes niektoré z nich spĺňajú svoj praktický účel.

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi nedávno oslovilo Denné centrum Necpaly, ZO JDS Prievidza – Necpaly, či by sa podieľalo na vzniknutí tematickej výstavy so zadaním „čo nájdete doma staršie ako vy?“. Nápaditá myšlienka na zorganizovanie výstavy sa ujala, slovo dalo slovo, a tak priaznivci „retro“ výstav budú môcť počas tohtoročného leta navštíviť výstavu pod názvom „Dávny závan domova“. V termíne od 14. 7. do 28. 8. 2014 prezentujeme výstavu rozličných predmetov z prvej polovice 20. storočia. Sú to staré rodinné pamiatky 13 členov Denného centra Necpaly po ich starých rodičoch, rodičoch, alebo sú to predmety, ktoré využívali počas svojho detstva či mladosti. Podarilo sa im zhromaždiť takmer 250 predmetov, majúce uložené v ich domácnostiach.

Na výstave si môžete pozrieť rôzne predmety predkov, ktoré boli nevyhnutnou súčasťou ich občianskeho a pracovného života, domácnosti či odievania. Medzi zaujímavosti a rarity patria napr. farebný krištáľ vyrobený v rokoch 1920 až 1935, prototyp stroja na obrábanie kovu, starodávne drevené lyže, ženské a mužské ľanové pracovné oblečenie, zástera z modrotlače, konopné uteráky, príbor značky Baťa, časopisy z 40. rokov 20. storočia, kniha písaná švabachom, pracovné doklady z robôt vo Francúzsku alebo Nový zákon z roku 1913. Nedá sa jednoznačne povedať,  ktorý z predmetov má najväčšiu historickú hodnotu. Tu je nutné zdôrazniť, že všetky predmety majú predovšetkým veľkú duchovnú hodnotu nielen pre členov bývalého klubu dôchodcov Necpaly -  Prievidza, ale i pre nás všetkých!

Širokej verejnosti predstavujeme predmety dokumentujúce historické obdobia, spôsob života človeka i vývin spoločnosti v prvej polovici minulého storočia. Vždy je lepšie predmet si pozrieť na vlastné oči, ako si o ňom len prečítať, alebo počuť. Sú to práve dobové predmety, ktoré ľuďom môžu pripomínať, čím všetkým si ľudstvo prešlo a aké hodnoty po sebe zanecháva. A nakoniec nám poskytujú akýsi „dávny závan domova“, keď bol svet iný ako ten súčasný.

Srdečne Vás pozývame!

Hlavné menu