Domov

Výstavy
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
28.2.2018 - 17:00 - 16.3.2018 - 00:00

Táto výstava sa snaží priblížiť návštevníkom tvorbu generácie insitných maliarov z Kovačice, pokračujúcich v diele svojich predchodcov, ktorí formou pestrej, dúhovej palety farieb rozprávajú o poetike, šťastí a oslave života na slovenskom vidieku v srbskej Vojvodine.

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a autori Juraj Lavroš a Vladimír Galas Vás pozývajú na vernisáž výstavy DOMOV 28. februára 2018 o 17:00 v galérii Regionart pri RKC v Prievidzi (Záhradnícka 19).

 

DOMOV

Maliari zámerne zvolili názov výstavy Domov - ako základný aspekt k sebaurčujúcej a formujúcej identite každého človeka. Názov odkazuje na významné výročia, ktoré si v roku 2018 na Slovensku pripomíname - vyše 200 rokov od začiatkov osídľovania Dolnej zeme a 70 rokov od návratu dolnozemských Slovákov do vlasti svojich predkov.

Autori Juraj Lavroš a Vladimír Galas žijú a tvoria v dedinke Padina spadajúcej pod obec Kovačica v srbskej Vojvodine. Práve táto oblasť je známa združovaním insitných umelcov v Galérii umenia v Kovačici. V Kovačici maľovali prví maliari zo záľuby a bez akéhokoľvek poznania výtvarných kompozičných prvkov, časom každý z nich nadobudol jedinečný výtvarný prejav. Silný kolorit a očarujúca intenzita farieb sú charakteristickými znakmi kovačickej školy insitného umenia, ktorú možno na výstave pozorovať.

Zobrazovanie jednej z najslovenskejších dedín v Srbsku - Padiny - je prítomné u oboch autorov. Juraj Lavroš a Vladimír Galas zachytávajú výzor a atmosféru osady, ktorú mnohí poznajú ako dedinu hlbokých studní a mletej vody, veľkých vždyzelených polí a starých slovenských domčekov.

U oboch maliarov sú prítomné zvýrazňujúce aspekty plodnosti a pozitívneho vzťahu k úrode, pôde, rodnej zemi či symbiózy spolužitia človeka so zvieratami.

 

O autoroch:

  • JURAJ LAVROŠ sa narodil 27. júna 1963 v Padine. Maliarstvu sa venuje 30 rokov, má výraznú umeleckú zručnosť a zmysel pre farebné kompozície. Farby na obrazoch Juraja Lavroša sú pestré a najčastejšie maľuje ťažkú prácu poľnohospodárov, robotníkov a rybárov... Husi sú hlboko vryté v jeho pamäti z detstva a stali sa symbolom jeho maliarstva. Juraj Lavroš kolektívne vystavoval viac než 100 krát a má za sebou viac ako 20 samostatných výstav. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení (2013, Zlatá plaketa pre výtvarné umenie v Plandišti, 2013, Prvé miesto v kategórie umenia v Lapove, 2016, Zlatý medailón pre kultúru obce Kovačica).
  • VLADIMÍR GALAS sa narodil v roku 1984 v Belehrade, od svojho detstva žije v Padine. Pracuje ako stavbár. S manželkou Ljiljanou má syna Benjamína. Aj keď sa insitnej maľbe naplno venuje len od roku 2001, jeho obrazy sú v Austrálii, Česku, Nemecku, na Slovensku ale aj v USA. Jeho obľúbené maliarske motívy sú kone, krajinky, ľudia, ktorí robia dedinské práce. Samostatnú výstavu mal v roku 2009 spolu s Jurajom Lavrošom v Bratislave. Vystavoval aj v rámci kolektívnych výstav.

 

Výstava potrvá do 16. 3. 2018

Vstupné:  
1 € dospelí
0,50 € žiaci, študenti, ZŤP a seniori
vstup voľný vojnoví veteráni
možnosť úhrady kultúrnymi preukazmi

 

Kontakt: www.rkcpd.sk

Odporúčané akcie