Prievidza v dreve

Výstavy
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
26.6.2013 - 17:00 - 31.7.2013 - 17:00

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja Vás pozýva na výstavu drevorezieb Ladislava Polereckého venovanej Roku výročí mesta Prievidza

PRIEVIDZA V DREVE

Sála RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19
od 26. 6. 2013 do 30. 8. 2013
pondelok – piatok: 9:00 – 17:00
www.rkcpd.sk

LADISLAV POLERECKÝ, Prievidza

Ladislav Polerecký sa narodil v roku 1957 v Prievidzi v rodine stolára. Tak ako jeho otec i starý otec, ktorý mal v Prievidzi na Dlhej ulici kolársku dielňu, od detstva pracoval s nožíkom a dlátom. Hoci sa vyučil za elektrikára, drevo ho stále priťahovalo a vo voľnom čase sa venoval rezbárstvu. Prvú lyžičku, ktorú aj používal, vyrezal v 14 – ich rokoch. Neskôr pribudli zložitejšie stolárske práce pri výrobe bytových doplnkov, postupne sa púšťal aj do umeleckých reliéfov a drevených plastík.

V roku 1989 si otvoril živnosť na stolársku a rezbársku výrobu a nadviazal na rodinnú remeselnú tradíciu v tretej generácii. Svoje vzdelanie zamerané na stolárstvo a rezbárstvo si potvrdil aj výučným listom. Ako prievidzského rodáka, pochádzajúceho z viacgeneračnej remeselníckej rodiny ho zaujímajú staré prievidzské námety zachytené na fotografiách, pohľadniciach, starých knihách a časopisoch. Pri hľadaní a spracovávaní umeleckých tém spolupracuje s prievidzským Klubom bôbarov. Vo svojich reliéfoch spracúva dnes už neexistujúce ulice, domy a objekty starej Prievidze. V dreve zachytáva i tvár súčasnej Prievidze, ktorá sa v priebehu rokov stane históriou. Svoje námety neštylizuje, ale ich v rámci materiálových možnosti realisticky zachytáva v celku i v detailoch. Charakteristickým znakom jeho tvorby je vrstvovité reliéfne zachytenie panorám i zákutí mesta, ktorým dosahuje efekt hĺbky a perspektívy zobrazovaného motívu. V záverečnej úprave reliéfov nepoužíva moridlo ani inú farbu. Odtiene a kontrastnú farebnosť dreva dosahuje údením v klasickej udiarni majstra Mokrého v Necpaloch, kde čerstvo dokončené reliéfy chytajú patinu vedno s klobáskami a slaninkou.

Majster Ladislav Polerecký žije a tvorí v Prievidzi, je pravidelným účastníkom Rezbárskeho sympózia, ktoré organizuje Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi od roku 2007 v programovej ponuke Hornonitrianskych folklórnych slávností. Návštevníci lesoparku v Prievidzi môžu obdivovať jeho veľkorozmerné drevené sochy Harmonikára, Zametačky Petrony, Hráča na basu, Kolára či Hasiča, ku ktorým i v tomto roku pribudne ďalšia socha.

Odporúčané akcie