Prizma 2013

Výstavy
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
6.11.2013 - 17:00 - 3.12.2013 - 17:00

Vernisáž: 6. 11. 2013 (streda) o 17:00 h

Upozornenie: výstava je otvorená v dňoch 25.- 29. 11. iba od 12:00 do 17:00 h

Vstupné od 7. 11. 2013: 0,70 € dospelí; 0,40 € študenti, seniori

 

Prizma tento rok omladla

Prievidzská Prizma každoročne patrí k jeseni a k Mesiacu fotografie. Tohtoročnej súťaže sa zúčastnilo 56 autorov, ktorí do súťaže prihlásili 215 fotografií.  Tento rok sme viac ako po minulé roky registrovali nárast mladých fotografov do 16 rokov.

V minulosti sa o výchovu fotografov v mládežníckych kategóriách staral hlavne fotoklub Junior pri CVČ Spektrum v Prievidzi, tento rok sa úspešne prezentoval aj fotografický krúžok pri ZUŠ v Nitrianskom Pravne. Veríme, že tento trend a rozširovanie fotokrúžkov pri základných a umeleckých školách bude pokračovať aj v ďalších rokoch.

Vysokú umeleckú aj technickú úroveň sme postrehli aj pri najlepších junioroch do 21 rokov - Michaela Hirtlová, Ivan Kadlečík, Dominika Nagyová alebo Kamil Oulehle - kde badať aj premyslenosť kompozície  a aranžovanie záberu.

V kategórii dospelých sme zaregistrovali nižšiu úroveň čiernobielej fotografie. Naproti tomu vo farebnej fotografii bola medzi dospelými konkurencia tento rok nadmieru silná. Dominovala krajinárska fotografia a vynikajúcimi kolekciami sa prezentoval nielen víťaz Karol Kobella, ale aj Dušan Madaj alebo Mojmír Németh.

Tradičnú Cenu úsmevu pre fotografiu s najvtipnejším podtónom jej vyhlasovateľ MUDr. Dušan Hustý rozšíril, a tak ocenil okrem víťaza Ivana Šimkoviča aj druhú fotografiu Milana Marka.

Milan Marko len prednedávnom debutoval na fotografickej výstave a v posledných rokoch sa z neho stal najusilovnejší zberateľ ocenení. Odnáša si aj hlavnú cenu v špeciálnej tematickej kategórii, ktorú pri príležitosti významných výročí tento rok vyhlásilo Mesto Prievidza.

                                                     Peter Cagáň

Odporúčané akcie