Tajomstvá sveta hmyzu

Výstavy
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
7.11.2018 - 09:00 - 7.12.2018 - 17:00

Výstavy hmyzu v galérii Regionart pri Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi vždy mali dobrú odozvu zo strany návštevníkov, preto aj tento rok predstavíme časť súkromnej zbierky zberateľa, entomológa a cestovateľa Michala Zachara z Prievidze.

Výstava je ukážkou prevažne tropických druhov hmyzu, obohatenou o niektoré živé druhy v teráriách. Najviac sú prezentovaní zástupcovia hmyzu z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky, Ázie, Afriky. Svoje zastúpenie tu majú denné a nočné motýle, roháče, nosorožteky, krasone, cikády, chrobáky, škorpióny... Je to výber najväčších, najkrajších, alebo iným spôsobom zaujímavých druhov hmyzu. Väčšina exponátov je z expedícií, ktoré Michal Zachar absolvoval. Bol v Ekvádore, Peru, Malajzii, Ghane, Namíbii a na Borneu.

Raritou výstavy je časť zbierky z Bornea. Zahliadnete hmyz, ktorý už nikto neuvidí v jeho prirodzenom prostredí. Pralesy, ktoré tento hmyz obýval, sú vyťažené.

Z denných motýľov uvidíte atraktívne druhy vidlochvostov a babôčok pochádzajúcich z celého sveta. Chrobáky sú jednou z najpočetnejších skupín. Z vystavovaného materiálu vás môže zaujať kolekcia roháčov Ázie a Vietnamu. Pozornosť si zaslúžia aj krasone. Tieto chrobáky pri určitom lome svetla hrajú kovovými farbami. Domorodci v rôznych častiach sveta si z ich kroviek vyrábali šperky a ozdoby.

Hmyz, ktorý sa dá chovať a úspešne rozmnožovať aj v zajatí, sú pakobylky. Pochádzajú z trópov a živia sa rastlinnou potravou. Pakobylky napodobňujú tvarom svojho tela konáriky alebo listy, a tak ich môže prezradiť až pohyb.

Jedinečná zberateľská kolekcia exotického hmyzu bude verejnosti prístupná od 7. novembra do 7. decembra 2018 a je spojená s predajom rôznych druhov preparovaných motýľov a chrobákov aj dekoračných predmetov.

 

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19 
Trvanie výstavy: 7. 11. - 7. 12. 2018
Pondelok – piatok: 9:00 - 17:00
Vstupné: 1 € / žiaci, študenti  a seniori 0,50 € / ZŤP a vojnoví veteráni zadarmo

Kontakt: www.rkcpd.sk

Odporúčané akcie