
Zdobenie veľkonočných vajíčok voskom
Remeselný kurz - veľkonočné vajíčka - voskovanie
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
Workshop neprehliadnuteľnej osobnosti európskej hudobnej scény Idy Kelarovej, ktorý vedie spolu s gitaristom, klaviristom, spevákom a skladateľom Desideriusom Duždom.
HARMONOGRAM
piatok 8. 11. 18:00 - 20:00 h
sobota 9. 11. 10:00 - 15:00 h
Workshop je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Ida Kelarová (rodená Bittová) je neprehliadnuteľnou osobnosťou súčasnej európskej hudobné scény. Pochádza z hudobníckej rodiny. Študovala hru na violončele a klavíri na Janáčkovom konzervatóriu v Brne.
Za svojho najväčšieho učiteľa považuje svojho otca Kolomana Bittoa, vynikajúceho muzikanta, ktorý hudbou žil. Hudbe zasvätil aj výchovu dvoch zo svojich troch dcér – Idy a jej nemenej slávnej sestry Ivy Bittovej. Časť života strávila vo Veľkej Británii, Dánsku a Nórsku, v roku 1995 sa však vrátila do Českej republiky, aby tu pokračovala v práci, ktorú už začala v Anglicku.
Výpočet jej aktivít je skutočne rozsiahly. Vo svojej práci vychádza zo znalostí a skúseností, ktorá načerpala v západnej Európe, inšpiruje sa svojimi východnými a rómskymi koreňmi. Snáď najznámejšia je jej viac ako dvadsaťročná práca s ľuďmi a ľudským hlasom pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), ktorú sama založila.
Svoje úsilie sústreďuje tiež na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži. Idina schopnosť otvoriť svoje srdce a vložiť všetky emócie do hlasu je už povestná. Emócie, ktoré svojím spevom v ľuďoch vzbudzuje, oslovujú všetkých, aj tých, ktorí rómskym textom nerozumejú, a odkazujú na pocity, ktoré sú vlastní každému z nás.
Dežo je gitarista, spevák, skladateľ, jedna z najvýznamnejších rómskych osobností na poli kultúry. S hrou na gitare začal už vo svojich štyroch rokoch. Jeho najväčším učiteľom a inšpiráciou bol vždy jeho otec Vojtech Bela Dužda, jeden z najznámejších bračistov.
V deväťdesiatych rokoch sa podieľal na vzniku hudobnej skupiny Kale, ktorá sprevádzala speváčku Věru Bílú. Za 10 000 predaných CD prevzal Zlatú dosku. V roku 1997 Dežo začal úzko spolupracovať s Idou Kelarovou, s ktorou založil skupinu Romano rat (Rómska krv) a medzinárodný spevácky zbor Apsora (Slzičky).
S Idou Kelarovou spolupracuje dodnes. Dežo je úspešný hudobný skladateľ s rozsiahlou tvorbou a jeho piesne spievajú ľudia po celom svete. V hlasovej tvorbe sa zameriava na rómske viachlasy a vokálne harmónie.
Svoj talent a umelecké skúsenosti odovzdáva ďalej: organizuje dielne hry na gitare, v ktorých sa zameriava predovšetkým na rómske harmonické postupy, ktorými je rómska hudba povestná. Spolu s Idou Kelarovou stojí na čele občianskeho združenia Miret, ktoré má za cieľ podporovať umelecky talentovanú rómsku mládež. Vďaka svojej otvorenosti a srdečnosti je Dežo známy nielen ako vynikajúci umelec, ale aj ako obľúbený učiteľ, ktorý prezentuje rómsku kultúru na profesionálnej úrovni.
„Romská hudba a kultura jsou živé. Písně provázejí člověka celým životem. Romské písně mají kouzelnou moc, jsou skvostem romské kultury. Projevuje se v nich srdce, duše i povaha člověka a celého lidu.“
„...pokud by lidé na této planetě zpívali, věřím že by nebyly války… lidé byli stvořeni, aby dál tvořili."
Remeselný kurz - veľkonočné vajíčka - voskovanie
Prednáška Jozefa Lenharta o histórii okrasných záhrad Prievidze a Bojníc
Odborná beseda s historičkou z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, PhDr. Danielou Kodajovou, PhD., ktorá sa bude venovať interpretáciám a dezinterpretáciám myšlienok Ľudovíta Štúra v dejinách.
Teória a prax v jednom